Zpět

16_2_2018 - Karvinský a havířovský deník

16.2.2018 - Karvinský a havířovský deník

Archa pro seniory vyplouvá

Společnost Residomo unikátně propojila svět seniorů a studentů.

Karviná – Senioři z Karviné a okolí mají další možnost, kam se chodit bavit, vzdělávat a trávit volný čas.

V těchto dnech začalo fungovat se svou nabídkou Komunitní centrum Archa, které sídlí v Havířské ulici v Karviné-Novém Městě, v prostorách, kde dříve bývala rehabilitace.

Jde o projekt podporovaný společností Residomo, která na něm úzce spolupracuje s karvinskou Obchodně podnikatelskou fakultou Slezské univerzity.

„Program začíná už v těchto dnech a jsme otevřeni všem zájemcům z Karviné i okolí. Ti si mohou vybrat z naší nabídky na internetových stránkách kcarcha.cz,“ řekla na středečním slavnostním otevření předsedkyně řídícího výboru spolku Archa Karina Vališová.

Dnes se zde například koná cestovatelská přednáška o cestě Kyrgyzstánem, příští týden to budou filmové promítání, zdravotní přednáška či tvůrčí odpoledne.

Spojení Archy s karvinskou univerzitou a jejími studenty je průkopnické.

Komunitní centra fungují už v Ostravě a v Havířově, každé má trochu jiné zaměření. „Naše společnost se zabývá také studentským bydlením, v našich bytech žije i spousta seniorů, v Karviné je fakulta a my jsme hledali možnosti, jak to všechno propojit. A tady se to krásně nabízí. Studenti, kteří studují obory, jako sociální managment, mohou pracovat v Arše, kde nejen získají potřebné kredity a praxi. My jim navíc přímo nad Archou nabízíme bydlení v rekonstruovaném vchodě a ti, kdo se do zdejší práce zapojí, budou za odměnu bydlet zdarma,“ vysvětluje ojedinělost projektu mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

Studenti se mohou podílet na chodu Archy, vymýšlet a připravovat programy a další mezigenerační aktivity, které jsou pro seniory nejen únikem z osamělosti a sociální izolace.

Jednou z prvních studentek, které od podzimu v Arše začne pracovat a nad Archou najdou bydlení, je Petra Krejčí. „Sociální oblastí se plánuji zabývat také v budoucnu. Bude to pro mě první taková větší zkušenost, ale ta možnost mě hned zaujala,“ řekla při otevření karvinské Archy.

Všechny články