Zpět

24.4.2017 - Moravskoslezský deník

24.4.2017 - Moravskoslezský deník

Ostrava – Říkají jim „Naše děti“, pořádají pro ně společné oslavy narozenin, které mají vždy speciální scénář pro každého zvlášť, zaměřeny na jeho záliby a koníčky, a řadu dalších akcí. Jde o děti s těžkým postižením.

Čtrnáctiletý Honzík trpí progresivní spinální svalovou atrofií a jezdí na elektrickém vozíku, který řídí zápěstím. Potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči. Miluje drony, auta, letadla a vše, co se hýbe či lítá. Patnáctiletá Terezka zase trpí kvadruspastickou formou mozkové obrny, která způsobuje ochrnutí a postižení všech čtyř končetin, a pohyb jí umožňuje vozík. Navíc ji trápí chronické onemocnění žaludku, alergie, astma, epilepsie aj. Přesto ráda zkouší nové věci a lítost byste u ní hledali marně, ráda vyzkouší jakýkoliv adrenalinový sport, pokud jí to její zdravotní stav jen malinko dovolí. Jednou ze spoluzakladatelek spolku je Lucie Strakošová, vášnivá motorkářka se srdcem na pravém místě. Věnuje se okruhovým závodům motocyklů jako jedna z mála žen u nás. Závodí současně s muži i na silnějších strojích, než je její Honda 600RR, je však zařazena do ženské kategorie. A protože si je vědoma toho, jaký je obecný pohled veřejnosti na ty motocyklisty, kteří si často běžné silnice pletou se závodním okruhem, podílet se na činnosti spolku MOTOrkáři Dětem jí připadá samozřejmé. Pomáhá při organizaci společných akcí, různých vystoupení, jako fotografka a grafička při výrobě plakátů, pozvánek nebo kalendářů.

„Letos jsme již podruhé vydali nástěnný kalendář a výtěžek z jeho prodeje jde přímo těmto konkrétním dětem s těžkým postižením. Pracuji ve společnosti Residomo jako referent administrativní podpory a v loňském roce jsem svého zaměstnavatele požádala o finanční příspěvek na tisk samotného kalendáře pro ,Naše děti´. A také díky této pomoci a dalším sponzorům jsme jim mohli v březnu v Klubu Garage v Ostravě-Třebovicích předat 120 tisíc korun na nákup nutných pomůcek ke zkvalitnění jejich již těžkého života a obohatit ho trochu příjemnějšími zážitky,“ uvedla Lucie Strakošová.

Všechny články