Zpět

31.3.2017 - Havířovský deník

31.3.2017 - Havířovský deník

Desítka penzistů včera v komunitním centru Archa v Porubě řešila docela vážnou věc – které z vlastních snímků vybrat na možná první výstavu jejich fotografického kroužku. 


Ostrava – "Kupodivu i ti, co nemají zkušené oko, dokáží dělat fajn záběry. Povedou se jim někdy více než těm, co čekají na vhodnou chvíli a světlo. Prostě, kouzlo nechtěného," popisoval úsilí kolegů vedoucí kroužku Miloš Vybíral (59), který má focení jako životní koníček. 


Vše podle něj začalo se spuštěním počítačových lekcí pro seniory. Ti totiž projevili větší nadšení pro fotografování a úpravy snímků včetně tvoření koláží s hudebním podkladem než pro pronikání hlouběji do světa informačních technologií. "Já si první fotoaparát koupila právě jednou cestou na kroužek," nechala se slyšet Anna Strakošová. 


Františka Kaňoková začala s focením až po sedmdesátce. "Zatím používám mobil, ale v Arše pořídili společný aparát značky Canon, už se těším, až si ho začnu půjčovat," poznamenala seniorka, jež zachycuje především svá vnoučata a přírodu. Pro výstavu poslala své fotografie pocházející z Beskyd, Rajeckých Teplic či Českého Švýcarska. 


Příroda (bez lidí) byla zadáním pro tvorbu seniorů. "Domluvili jsme se na tom v Galerii Svět na Vyšší odborné škole sociální Ostrava, kde se v době od 4. května do 31. srpna výstava s názvem Archa doplula na vošku uskuteční," řekla správcová komunitního centra Šárka Grabacká. V galerii byli i pro inspiraci, zhlédli díla Jindřicha Štreita. 


Členové seniorského fotokroužku z Archy rovněž plánovali, že by si pozvali "profíka", aby je naučil různé fígly. "Fotografování je jedním z nejúžasnějších způsobů trávení volného času a toho my máme docela dost. Lepší než vysedávání u doktorů nebo chození po marketech. Tam neulovíte takové snímky jako venku v přírodě," shodli se.

Všechny články