Zpět

31.3.2018 - Mladá fronta DNES

31.3.2018 - Mladá fronta DNES

Výzva: Pobídkou pro nové pracovníky je také zvýhodněné bydlení

Podnikatelé v kraji pociťují nedostatek zaměstnanců. Poptávka trhu je více než 10 tisíc kvalifikovaných osob. Zaměstnance firmy hledají i za hranicemi regionu nebo republiky a potřebují pro ně také bydlení.

Pokud uvažujete o práci v Moravskoslezském kraji, řešíte otázku bydlení či případně dojíždění z místa bydliště, máte šanci. Absolventi a nově příchozí zaměstnanci mohou v Havířově, Karviné a Orlové bydlet za polovinu. Umožňuje to společnost Residomo, největší poskytovatel nájemního bydlení v České republice.

„V Ostravě dostatek volných bytů nemáme, protože v Ostravě poptávka výrazně překračuje nabídku. Ale v Karviné, Havířově nebo v Orlové už ale bydlení nabídnout můžeme,“ říká mluvčí Residomo Kateřina Piechowicz.

Právě ve výše uvedených městech rok od roku klesá počet obyvatel. To není příznivý trend a kraj se ho snaží zvrátit například tím, že v minulém roce spustil ve spolupráci s místními firmami projekt Zaměstnanecká mobilita. Kromě nabídek bydlení v sobě zahrnuje rovněž příspěvky na dopravu a další výhody pro lidi s potřebnou kvalifikací.

Residomo se na něm podílí a lidem, kteří se přistěhují do vybraných lokalit na Karvinsku a Havířovsku, nebo některým absolventům škol, nabízí slevy na nájmu ve svých bytech.

„Nové zaměstnance i studenty jsme připraveni podpořit zvýhodněným nájmem, tedy až padesátiprocentní slevou v prvním roce u bytů 2+1 a větších. Třicetiprocentní slevou pak u bytů 0+1 a 1+1. Ve druhém roce činí sleva 30 procent a ve třetím 15 procent z čistého měsíčního nájemného,“ upřesňuje Kateřina Piechowicz.

Hlavními podmínkami pro dosažení této slevy je mimo jiné získání trvalého bydliště v Karviné, Havířově či Orlové – neplatí to pro střední, vyšší odborné nebo vysoké školy – a uzavřený nebo platný pracovní poměr se zaměstnavatelem v rámci kraje minimálně na padesátiprocentní úvazek.

„Zaměstnavatelé si stěžují, že nemohou najít dostatek zaměstnanců, protože lidem se nevyplatí dlouho a draze cestovat. Kvůli dojezdové vzdálenosti a hlavně cenám za dopravu odmítají jejich pracovní nabídky a raději se stěhují za prací jinam,“ uvedl hlavní důvod pro spuštění tohoto pilotního projektu náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Veškeré informace a rady, jak postupovat, aby mohli do práce dojíždět zadarmo, zájemci najdou na krajském webu, informace o dalších benefitech, které nabízejí zúčastněná města, zájemci získají na jednotlivých městských radnicích.

Všechny články